Skip to content

Omeprazol w porównaniu z Misoprostolem w przypadku wrzodów związanych z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi ad 8

2 lata ago

511 words

Dawka 20 mg omeprazolu wiązała się z lepszymi wynikami w zakresie jakości życia w Skali Oceny Objawów Gastrointestinalnych i mniejszą liczbą wypróżnień z leczenia. Dawka 40 mg omeprazolu (75% skuteczności leczenia) nie przyniosła dodatkowych korzyści leczniczych w porównaniu z dawką 20 mg, ale przyniosła nieco lepsze wyniki w niektórych ocenach objawów. Próbując odtworzyć klinicznie istotne dylematy, badaliśmy pacjentów z klinicznie znaczącymi zmianami w początkowej endoskopii, którzy są bardziej narażeni na wrzody niż osoby bez zmian.25 Omeprazol jest również wysoce skuteczny w zapobieganiu owrzodzeniom wywołanym przez NLPZ, gdy jest stosowany empirycznie35 lub u pacjentów którzy początkowo nie mają wrzodów. 36 Wrzody, liczne nadżerki lub oba te czynniki stanowiły kryteria rejestracji i niepowodzenia leczenia, ponieważ nadżerki mogą przechodzić do wrzodów37 i same mogą prowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego. Około dwie trzecie pacjentów miało wrzody (głównie żołądkowe), z których 83 procent miało średnicę co najmniej 5 mm. Omeprazol wyleczył wrzody żołądka i dwunastnicy skuteczniej niż mizoprostol, podczas gdy mizoprostol był skuteczniejszy u pacjentów z samą erozją. Zależności te obserwowano zarówno u pacjentów z H. pylori-dodatnim, jak i H. pylori-ujemnych. W fazie podtrzymującej u pacjentów przyjmujących mizoprostol iu osób przyjmujących placebo wystąpiła podobna liczba owrzodzeń dwunastnicy, ale u niewielu rozwinęło się u pacjentów przyjmujących omeprazol. Omeprazol i mizoprostol były równie skuteczne w zapobieganiu wrzodom żołądka, podczas gdy mizoprostol lepiej chronił przed erozją. Jest możliwe, że wyższe dawki misoprostolu byłyby bardziej skuteczne, ale mniej dobrze tolerowane.
Występowała silna tendencja do występowania zmian w nawrocie w tym samym miejscu i tego samego typu, co początkowo obserwowane. Miejscowe czynniki śluzówkowe, a nie bardziej ogólne czynniki ryzyka, mogą zatem uwzględniać wyższe wskaźniki owrzodzeń związanych z NLPZ u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie.
Istnieją cztery wiarygodne wyjaśnienia dla znacznie lepszej prognozy związanej z dodatnim testem dla H. pylori i zwiększoną skutecznością omeprazolu u zakażonych pacjentów. Po pierwsze, H. pylori stymuluje syntezę prostaglandyn błon śluzowych u osób używających NLPZ 31, co może poprawić gojenie i zmniejszyć nawrót (ale nie u osób leczonych egzogennymi prostaglandynami). Po drugie, wartość pH soku żołądkowego jest wyższa podczas terapii omeprazolem u H. pylori-pozytywnych niż u pacjentów z H. pylori.39,40 Po trzecie, owrzodzenia związane z NLPZ mogą być dwojakiego rodzaju: prawdziwe pierwotne wrzody wywołane stosowaniem NLPZ i H. pylori -Związane owrzodzenia zaostrzone przez zastosowanie NLPZ.41 Wreszcie, badaliśmy wybraną podgrupę pacjentów i nie wiemy, czy nasze wyniki można uogólnić na niewyselekcjonowaną grupę pacjentów.
Wykazano, że mizoprostol zapobiega powikłaniom żołądkowo-jelitowym związanym z NLPZ.15 Omeprazol nie, ale nasze wyniki sugerują, że tak. Aby rzucić wyzwanie temu poglądowi, trzeba by argumentować, że omeprazol wybiórczo nie zapobiegał zmianom, które najprawdopodobniej powodują powikłania. Jednak w żadnej badanej podgrupie omeprazol nie był tak skuteczny jak profilaktyka owrzodzenia niż mizoprostol
[więcej w: bisoprolol, bimatoprost, ambroksol ]
[więcej w: cystis epidermalis, serwatka z mleka owczego, allegro tangle teezer ]

0 thoughts on “Omeprazol w porównaniu z Misoprostolem w przypadku wrzodów związanych z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi ad 8”