Skip to content

First Cut: sezon w laboratorium anatomii człowieka

2 lata ago

673 words

Rozcięcie ludzkiego zwłoki jest pierwszym rytuałem wtajemniczenia w zawód lekarza praktycznie dla każdego studenta medycyny. Niezależnie od jego oczywistej praktycznej wartości edukacyjnej, laboratorium ludzkiej anatomii niesie ogromną symboliczną wartość jako rodzaj mrożącego rytuału. Dotykanie i badanie martwego ciała narusza głębokie tabu naszego społeczeństwa, które unika śmierci. Z tego powodu świeccy przyjaciele i krewni studenci medycyny są zwykle bardzo ciekawi: jak to było. Czy zemdlałeś. Czy byłeś wrażliwy. Większość studentów medycyny ma trudności z odpowiedzią; emocjonalny wpływ laboratorium anatomii ma tendencję do rozproszenia się w wir stresu i emocji, które są pierwszym rokiem szkoły medycznej. Aby uchwycić w pełni wysublimowaną jakość tego doświadczenia, potrzebny jest głos poety. First Cut: Season in the Human Anatomy Lab to zestawienie obserwacji i spostrzeżeń Alberta Howarda Cartera III, elokwentnego profesora języka angielskiego, który towarzyszył studentom pierwszego roku medycyny podczas ich kursu anatomii. Carter miał osobiste powody do wzięcia udziału w tym projekcie. Jego ojciec przekazał swoje ciało szkole medycznej, a autor chciał zaspokoić swoją ciekawość losu swego ojca, być może do pewnego rodzaju zamknięcia, które uważał za odmówione z powodu braku pochówku. Co więcej, chciał rozwiać obawy, czy szczątki jego ojca zostały potraktowane z należytą godnością. Carter również postrzegał ten projekt jako szansę na zrobienie kilku kroków na niezamierzonej drodze. Myślał o zostaniu lekarzem, ale zamiast tego został profesorem angielskim; chociaż był zadowolony ze swojej kariery zawodowej, jego romans z medykamentami utrzymywał się. Szukał tematów medycznych w literaturze, a nawet ukończył szkolenie w zakresie medycyny ratunkowej po prostu z powodu zamiłowania do terminologii medycznej.
Carter, znakomity pisarz, przedstawia nam cudowny obraz laboratorium anatomii człowieka. Uchwycił wiele nastrojów w tej podróży, od wstrętu i odrazy do radości i podziwu, od dowcipów i humoru po zmęczenie i depresję. Skupia się na małych rzeczach – widokach, zapachach i dźwiękach – które zaskakują uczniów i zmusić ich do zapamiętania ludzkości swoich poddanych. Odkrył, że uczniowie przeszli przez trzy etapy w związku ze swoim zwłokami. Pierwszym z nich było obrzydzenie i niechęć . Wkrótce zastąpiono je próbą zredukowania go do wystawy biologii . Wreszcie, powoli pojawiła się rehumanizacja , gdy zwłoki zapewnił swoją indywidualność poprzez swoje unikalne cechy. Wyzwanie filozoficzne polegało na próbie pogodzenia się ze śmiercią. Chociaż podczas całego kursu obecny był kapelan, a także zaplanowano i zorganizowano służbę refleksji i wdzięczności, każdy uczeń musiał stworzyć własne, prywatne rozumienie śmiertelności. Postawa naszego społeczeństwa wobec śmierci to inny rodzaj lodu w umysłach studentów, lód, który topnieje, gdy uczniowie się uczą.
Autor stworzył elegancką zapowiedź pierwszego etapu kariery medycznej. Ta książka byłaby bardzo przydatnym uzupełnieniem standardowych podręczników anatomii; może służyć jako atlas dla emocjonalnych i duchowych aspektów selekcji, stojąc obok klasycznych atlasów sekcyjnych Byłaby to również idealna lektura ogólna dla kursu recertyfikacyjnego; starszy lekarz może na chwilę cofnąć się, aby doświadczyć energii i optymizmu pierwszego roku studenta medycyny. Odświeża się patrzeć na świat medyczny oczami outsidera przepełnionego podziwem dla tego, kim jest i może być lekarz.
Wizyta Cartera w laboratorium anatomii umożliwiła mu podbicie jego osobistych demonów. Był zadowolony, że darowizna jego ojca była warta zachodu, a zwłoki traktowano z szacunkiem; osiągnął miarę uzdrowienia i zamknięcia, o które tęsknił. Doświadczenie przekonało go do podjęcia poważnego zobowiązania: Kiedy nadejdzie czas mojej śmierci, nie mogę myśleć o żadnym wyższym celu dla moich mięśni i kości, naczyń krwionośnych i nerwów, skóry i, tak, nawet tłuszczu, niż by wysłać je do laboratorium ludzkiej anatomii.
Charles Gropper, MD
Mount Sinai School of Medicine, Nowy Jork, Nowy Jork 10029

[podobne: diklofenak, bromazepam, amiodaron ]
[hasła pokrewne: cystis epidermalis, serwatka z mleka owczego, allegro tangle teezer ]

0 thoughts on “First Cut: sezon w laboratorium anatomii człowieka”